The Choice is Ours (2016) Official Full Version

Vývoj Miss Universe. Jak se za 70 let změnil ideál ženské krásy

Po skončení druhé světové války se svět zotavoval a pro rychlý návrat do normálního života potřeboval zábavu. Jednou z těchto volnočasových aktivit byla soutěž Miss Universe, která vznikla v Kalifornii v roce 1952 díky společnosti Unviersal. Od té doby uplynulo téměř 70 let. Svět se změnil natolik, že v roce 2018 se soutěže poprvé zúčastnila transsexuální dívka.

Nejkrásnější hollywoodské herečky 80. a 90. let -x: tehdy a nyní

Jak se modly změnily za 30 let?

Vítězové koruny dynastie Romanovců

V prvních pěti letech soutěže se objevily pouze jedno pravidlo - dívka musí být ve věku od 17 do 24 let. Nikdo jim nezakazoval, aby se vzali, měli děti. První vítězka Armi Kuusela z Finska proto po svém manželství nepřestala být královnou krásy. Druhou Miss Universe v roce 1953 byla Francouzka Christian Martel, která měla v době vítězství stejně jako Finka 18 let. Výška dívky je pouze 167 cm. Podle aktuálních parametrů modelu je to docela málo.

Soutěž byla původně zaměřena na reklamu plážových produktů. Nebyly to opravdu žádné soutěže, jen módní přehlídka a focení. Ale cena byla nádherná. Vítěz získal korunu dynastie Romanovců, která stála spoustu peněz.

Christian Martel, Francie. Miss Universe 1953

Fotografie: Hulton Archive / Getty Images

Miss Congenial

Tento film jste pravděpodobně sledovali v hlavní roli Sandra Bullock. Název tedy vznikl v šedesátých letech minulého století. Organizátoři Miss Universe si uvědomili, že pouhé hodnocení krásy dívek je nuda. A lidi to začalo unavovat, přestali platit peníze za lístky a sledovat pořady v televizi.

Chcete-li to změnit, byly představeny nominace Miss Congeniality, Miss Photogenic a Miss National Costume. Počet zúčastněných zemí rostl. Například v roce 1963 soutěž poprvé vyhrála dívka z Brazílie Yeda Maria Vargas - další majitelka o výšce 167 cm.

Yeda Maria Vargas, Brazílie. Miss Universe 1963

Fotografie: Getty Images

Nová pravidla a online hlasování

V roce 1972 globalizace se konečně dostal na soutěž krásy a poprvé se konal mimo USA - v Portoriku. Pravidla se také změnila. Nyní se věkové hranice pro účastníky pohybovaly od 18 do 27 let a vítězové museli rok pracovat na základě smlouvy s organizátory. Doplatil na to Španěl Amparo Muñoz, který se v roce 1974 stal Miss Universe. Odmítla cestovat do Japonska a byla zbavena koruny. Ta dívka byla mimochodem nejen starší než výše uvedení předchůdci (20 let), ale také vyšší (173 cm).

Amparo Muñoz , JePania. Miss Universe 1974

Na konci 70. let se ve světě začaly objevovat osobní počítače, a porota se rozhodla použít online hlasování ke shrnutí výsledků soutěže. Počítačové zpracování procesu vyvolalo mnoho otázek, málokdo věřil v poctivost hlasování prostřednictvím elektronických terminálů, ale později, souběžně s rozvojem technologie, odpor začal klesat.

Andělská strava. Co jedí modelky Victoria's Secret, aby zůstaly štíhlé

Hvězdní andělé přinášejí na přehlídkové molo jakékoli oběti. Ale někdy můžete sníst hamburger.

Sovětské dívky v show

Osmdesátá léta byla z hlediska nápadů nejkritičtějším obdobím soutěže. Každý je konečně unavený z nekonečných módních přehlídek v různých kostýmech a plavkách. Pomoc přišla z místa, kde nesbírali. Díky Perestrojce dostaly příležitost zúčastnit se soutěže Miss Universe dívky ze SSSR a celého postsovětského prostoru. A přišli na to, jak udělat show mnohem zajímavější. Kromě banálních módních přehlídek byly představeny úkoly pro obecný rozhled, vynalézavost, smysl pro humor a znalosti chování.

Karen Diana Baldwin, Kanada. Miss Universe 1982

Trumpov vliv a černí vítězové

Americký miliardář Donald Trump pocítil zlatý důl na vzkvétající soutěži krásy a koupil práva na Miss Universe s využitím problémů předchozích investorů. Trump do přehlídky investoval spoustu peněz, kompetentně propagoval reklamu a zajistil, aby tuto soutěž znovu sledovalo mnoho Američanů a lidí po celém světě.

V roce 2005 získala titul kanadská zástupkyně města Natapě Glebová z města Tuapse na území Krasnodar. ... Ve 24 letech měla dívka výšku 180 cm a parametry blízké ideálu –87-62-91.

Natalia Glebova, Kanada. Miss Universe 2005

Trump je často obviňován z rasové nesnášenlivosti. Částečně proto se Donald v roce 2015 rozhodl odejít ze soutěže a zaměřit se na volební kampaň. Mimochodem, tato obvinění jsou docela podivná, protože během jeho vedení se vítězi soutěže staly dvě černé dívky z Indie, Portorika a latinskoamerických zemí.

Mpule Kwelagobe, Botswana. Miss Universe 1999

Proč byla Oksana Fedorová zbavena titulu?

Během jejího vedení Trump v roce 2002 se Miss Universe poprvé stala dívkou z Ruska Oksanou Fedorovou. Soutěž se konala v květnu a v září byla Oksana zbavena tohoto titulu. Co nStalo se a je to opravdu jen další intrika proti naší zemi? Je to mnohem jednodušší. Vítězka byla povinna do jednoho roku plně zpracovat smlouvu s organizátory, za kterou získala slušné peníze. Dostala k dispozici luxusní byt v New Yorku a musela být připravena cestovat do různých zemí s charitativními akcemi.

Fedorova se rozhodla vrátit zpět do Petrohradu, aby obhájila svoji diplomovou práci. Organizátoři neměli na výběr. Rusku zbavili koruny a dali ji dívce z Panamy, která obsadila druhé místo.

Krása je konstantní

Móda je cyklická, ale krása je konstantní. Od zahájení takových soutěží uplynulo téměř 70 let, ale standardy krásy se prakticky nezměnily. Plavky, večerní šaty se změnily, ale vítězky Miss Universe jsou stále stejně dobré jako v 50. letech minulého století. Možná vyšší.

Gabriela Isler, Venezuela. Miss Universe 2013

Jediné, co bych chtěl organizátorům popřát, je věnovat více pozornosti ruštině soutěžící. Jedno vítězství za 70 let je velmi málo. A pokud si myslíte, že ruská žena byla zcela zbavena titulu, pak je to úplně smutné. V další soutěži tedy čekáme na návrat ruských dívek nahoru!

Předchozí příspěvek Tajná zbraň: jak ovoce pomáhá v boji proti obezitě
Další příspěvek Nakreslíme abs a hýždě pomocí makeupu. A co, takže to bylo možné?