Eliud Kipchoge. Proč je legendou, i když se jeho rekord nepočítá?

Dnes, 12. října, se ve Vídni konala historická událost. Keňský běžec Eliud Kipchoge se v rámci programu Ineos 1:59 podařilo na druhý pokus splnit vážený cíl celého jeho života - překonat dvouhodinovou bariéru vzdálenosti 42,2 km maratonu.

Eliud Kipchoge jako první na světě došel dvouhodinový maraton

Kdo je Eliud Kipchoge?

Legendární 34letý sportovec se narodil v malé vesnici Kapsisyava v Keni. V poslední době se tato země stala skutečným workshopem pro výrobu sportovců, kteří získávají vedoucí pozice ve světových soutěžích. Eliud je nejmladší z pěti dětí, které vyrostly bez otce. Kipchoge byl vždy přesvědčen, že ve své kariéře může dosáhnout neuvěřitelných výsledků.

Keňan se od raného věku začal zapojovat do běhání.

Každý den musel mladý muž běžet tři kilometry z domova do školy. Později Eliud začal běžet do regionálního centra a dodával lahve mléka na trh. Všechna tato každodenní cvičení samozřejmě ovlivnila Kipchogeho atletickou formu a ve svých 16 letech se z něj stal vynikající běžec. Keňan si byl dobře vědom, že je nemožné se tam zastavit, a tak začal uvažovat o profesionální kariéře sportovce.

Cesta ke štěstí: Kam jít Africkí sportovci za slušný život

Kolik z nich se snaží uniknout chudobě.

Jaká je motivace?

Každý sportovec má nepochybně svůj vlastní idol, který sleduje své úspěchy a zvyšuje vaši vlastní úroveň. Eliud Kipchoge nebyl výjimkou. Velkou inspirací pro něj byl keňský běžec Patrick Sang. Patrick se přestěhoval do Spojených států, kde absolvoval prestižní univerzitu a získal medaili na olympijských hrách. Sportovec se vrátil do své domovské země a začal se věnovat rozvoji mládežnických sportů.

V roce 2001 ho na soutěži oslovila hubená keňská mládež a požádala o tréninkový program. Tímto mládím byl Eliud Kipchoge. Budoucí světový rekordman o několik měsíců později vyhrál regionální závod, což upoutalo Sangovu pozornost.

Mladý běžec neměl ani sportovní hodinky, takže mu trenér představil svůj Timex a začal připravovat Kipchoge na vstup na mezinárodní scénu.

Od té doby Eliud tvrdě trénoval a v roce 2003 vyhrál své první velké vítězství na mistrovství světa v běhu na lyžích IAAF. Tam získal nejen zlato v kategorii mládeže, ale také vytvořil nový světový rekord na vzdálenost 5 000 metrů.

Seznam úspěchů v Keni exponenciálně vzrostl a v tuto chvíli je Kipchoge jedním z nejvíce titulovaných maratonských běžců na planetě: olympijský medailista 2004 a 2008 5 000 metrů, současný světový rekordman v maratonu (2:01:39) a čtyřnásobný vítěz londýnského maratonu s druhým nejlepším časem v historii.

vítězství Berlína s rozepnutými tkaničkami

Zajímavý incident se stal se sportovcem na berlínském maratonu 2015. Zpočátku závod probíhal dobře, Eliud byl na vedoucí pozici a vrhl se do cíle. Na konci závodu však byly jeho tkaničky odvázány, veškerá stélka byla celá od krve, ale běžec přesto přišel do cíle jako první a vytvořil osobní rekord.

Vítězství v Berlíně: Eliud Kipchoge vytvořil nový rekord v maratonu

A bude i nadále bojovat za nedosažitelný výsledek: zaběhnout maraton za méně než dvě hodiny.

Trénink šampionů

Jak víme, velký úspěch vždy přichází se spoustou práce. Když se Keňan poprvé rozhodl věnovat svůj život sportu, začal si každý svůj trénink zapisovat do notebooku. Nyní má k dispozici 15 notebooků - jeden pro každý rok své profesionální kariéry. Kipchoge se nikdy nevyžívá, a proto tréninkový plán maratónského běžce vypadá působivě:

• Eliud se probudí v pět ráno a jde si rovnou zaběhat.
  • Všechna školení v oblasti Kipchoge probíhají v nadmořské výšce 2000 ma výše.
  • Sportovec upřednostňuje běh výhradně po prašných cestách, vždy blátivý a lepkavý.
  • Dráhy, po kterých běží Kipchoge, jsou velmi odlehčené a mají vysokou tuhost.
  • Kipchoge běží velmi dlouhé a rychlé závody zvané tempa. Často vedou ke zranění a negativně ovlivňují tělo sportovce.

Je třeba poznamenat, že Eliud nikdy nedal na trénink více než 80 % jeho skutečného potenciálu. Maximum, které z něj můžete vymačkat v intervalech nebo dlouhých křížích, je 90%.

Pokud tedy chcete vidět plnou sílu keňského šampiona, kupte si lístky na další soutěž.

Síla v myšlenkách

Je jistě těžké se s ním hádat. Keňan je velkým filozofem a inspirací. Zde jsou některé jeho citáty:

• Ti, kdo dodržují disciplínu, jsou zdarma. Pokud jste nedisciplinovaní, stanete se otrokem své nálady a svých vášní.
  • Nejlepší čas na výsadbu stromu byl před 25 lety. Další nejlepší čas je právě teď.
  • Nejde o vaše nohy, ale o vaše srdce a mysl.

Kipchogeho literární vkus je navíc prostě úžasný. Pohybují se od Aristotela po sportovní biografie a průvodce samostudiem. Jednou z jeho oblíbených knih je Sedm zvyků vysoce efektivních lidí od Stephena Coveyho. Eliud raději čte v knihovně a dokonce si u sebe drží poznámkový blok na poznámky. Pamatuji si lépe, když jsem si to zapisovalDávám něco na papír, vysvětluje Eliud.

Neúspěšný pokus o rekord

V roce 2017 se Eliud Kipchoge v italském městě Monza poprvé pokusil nejen překonat svůj vlastní světový rekord, ale také mu dojdou 2 hodiny. Společnost Nike uspořádala projekt Breaking2, aby pomohla sportovci splnit daný úkol. Keňský běh doprovázel 30 pacerů - běžců, kteří udávali tempo na střední a dlouhé vzdálenosti. S ním se závodu zúčastnili sportovci Zersenai Tadese a Lelisa Desisa. Kipchoge bez problémů porazil své soupeře a vylepšil svůj výsledek, když skončil s časem 2:00:25. První pokus o překonání dvouhodinové bariéry byl přesto neúspěšný.

Eliud Kipchoge: brzy může zaběhat maraton rychleji než v roce 2 hodiny

Několik zajímavých faktů z biografie maratónského běžce: jak se chlapec z chudé keňské rodiny stal běžcem na světové úrovni.

historický okamžik výzvy Ineos 1:59

Ve vídeňském Prater Parku nastal okamžik pravdy - právě toto místo se zapsalo do historie světového sportu. Projekt Ineos 1:59 Challenge financoval Jim Ratcliffe, britský podnikatel a majitel petrochemické společnosti Ineos. Zajímavé je, že maratón byl organizován výhradně k dosažení cíle Kipchoge - 42,2 km za 1:59.

Zpočátku se měl závod konat v Londýně, ale byla vybrána Vídeň a proč:

• Trať je chráněna před větrem stromy.
  • Pro diváky je k dispozici vzdálenost.
  • Ideální počasí pro maraton: 10 stupňů a malá vlhkost.
  • Rozdíl mezi časovými pásmy je omezen na minimum, mezi Vídní a keňským výcvikovým táborem je jen hodina.

Eliud Kipchoge byl v té chvíli samozřejmě pod maximálním tlakem, ale sportovec si byl jistý, že tentokrát vše půjde dobře. Na podporu nadcházejícího závodu organizátoři dokonce vydali do cíle hru Bring Kipchoge, kde musíte použít mezerník nebo klepnout na obrazovku telefonu, abyste udrželi vhodnou rychlost běžce pro rekord. Keňan ve svých četných rozhovorech uvedl, že s odborníky na výživu a trenéry, kteří pomohli maratonskému běžci připravit se na závod, bylo provedeno obrovské množství práce. Celý svět s úžasem čekal na startovní signál. V soutěži Ineos 1:59 Challenge sledovali diváci s nadšením televizní a internetové vysílání.

Tento výsledek se však nebude počítat jako oficiální rekord, protože maraton se neuskutečnil pod záštitou Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF).

Eliud Kipchoge nechal cílovou čáru za sebou a udělal nemožné. Výsledek Kenivejce byla 1 hodina 59 minut 40 sekund. Nyní mohu každému říct, že lidské schopnosti jsou neomezené, - těmito slovy maratónský běžec komentoval své vítězství. Dokázal, že se každý sen může stát skutečností, musíte se jen snažit.

Můj první maraton: 20 týdnů na přípravu

Tréninkový plán pro přípravu na 42 km 195 m.

Předchozí příspěvek Chicago Marathon 2019. Proč se tento závod nazývá legendárním?
Další příspěvek Je čas se zahřát. Co se nosí na běh na podzim?