Eliud Kipchoge: možná brzy zaběhne maraton rychleji než 2 hodiny

Na konci dubna se konal 39. londýnský maraton, který již čtyřikrát vyhrál rekordman Eliud Kipchoge. Tentokrát se jeho výsledek - 2 hodiny 2 minuty a 37 sekund - stal druhým nejlepším v historii maratonů mezi muži, ale první patří také jemu. Kipchoge jej nainstaloval na berlínském maratonu v loňském roce. Co dalšího víme o vůdci mezi běžci? Shromáždil nejzajímavější fakta.

Fyzické parametry

Výška: 1,67 m
Hmotnost: 52 kg

Osobní bests

• Běh 1 500 metrů - 3 minuty 33 sekund.
  • Spusťte 1 míli - 3 minuty a 50 sekund.
  • Memorial Van Damme běží 3 000 metrů - 7 minut 27 sekund.
  • Běh 5 000 metrů, Zlatá gala - 12 minut 46 sekund.
  • Běh 10 000 metrů, 2007 - 26 minut 49 sekund.
  • Půlmaraton - 59 minut 25 sekund.
  • Marathon Breaking2 - 2 hodiny 25 sekund.

Eliud Kipchoge běžel jeden z maratonů za 2 hodiny 25 sekund, ale rekord se nepočítal, protože se konal jako součást reklamní kampaně Nike, která je popsána níže.

Pozdní rychlost sestavování

Jako dítě Eliud často museli běžet do školy, aby se dostali do třídy. Pak ani netušil, že zdokonaluje své schopnosti. Říká se, že Kipchoga zdědil od přírody dobrý fyzický tvar. Zbytek je díky vůli a úsilí trenéra Patricka Sunga, který pomohl teenagerovi rozvíjet vytrvalost.

Eliud je pro Keňany hrdinou

Sportovec se narodil a vyrůstal v rodině obyčejných keňských farmářů v roce 1984 a dříve stále tráví většinu času doma, se svou ženou a dětmi. Navzdory statusu olympijského vítěze žije Kipchoge běžným životem, který dobývá své krajany.

Kipchoge a trenér jsou spojeni nejen sportem

Když Eliut poprvé vyhrál regionální závod, zajímal se o něj Patrick Sangha a zeptal se na jeho jméno. Byl jsem velmi překvapen, když jsem uslyšel jméno Kipchoge. Okamžitě jsem si vzpomněl, že jeho matka byla moje učitelka ve školce, - vzpomíná Patrick.
Je zajímavé, že v té době neměl Eliud hodiny na trénink a trenér mu dal svůj Timex.

Eliud předjel světového rekordmana v 18

Bylo to mistrovství světa v 2003, kdy Kipchoge běžel o 5000 metrů rychleji než držitel světového rekordu Hisham El-Guerruj. Pak byl Kipchoge neznámým mladým mužem.

Kipchoge si vede záznamy o svém tréninku

Když Eliud začal sportovat, rozhodl se zapsat si výsledky všech svých tréninků do notebooku. Dnes je jich už více než 15.

Sportovec dává vše nejlepší jen za 80%

Ale to je jen na tréninku. Sám věří, že si musíte na starty ušetřit sílu, takže při přípravě běží velmi uvolněně.

Dobrému běžci nic nebrání

Sportovec běžel poměrně velkou část berlínského maratonu prakticky bez vložek. Prostě vylezli z tenisek a trčeli kolem podpatků.

Nebylo to snadné, - říká Kipchoge. - Moje levá noha byla pokryta puchýři a palec byl rozřezaný na krev.

Překvapivě tentokrát zvítězil Eliud a vytvořil si osobní rekord.

Kipchoge má recept na úspěch

A on to dobrovolně sdílí. Hlavní pravidlo v tréninku a životě sportovce: motivace + disciplína = důslednost.

Nyní je téměř nový rekord

Nike se rozhodla provést experiment a zjistit, zda někdo zvládne maraton za dvě hodiny. Slíbili 1 milion dolarů sportovci, který jako první zaběhne maraton v poměru 1: 59,59. Současně za samotnou účast na experimentu dostali sportovci každý po 750 000 $. Kipchoge získal hlavní roli v projektu. Společnost Nike vyvinula speciální běžeckou obuv, která zrychluje sportovce, speciální podmínky a tréninkový program. Eliud skončil první - běžel za 2: 00,25 a překonal dosavadní rekord, ale stále nepřekonal ani dvě hodiny.

Experiment však pokračuje a Kipchoge právě trénuje v laboratoři v lesích Keni.

Předchozí příspěvek Spustit les ... nebo neběhat: mohu zhubnout, když nenávidím běh?
Další příspěvek Vedení půlmaratonu: jak se dostat do nejlepší formy za dva týdny?